Rozwody – co warto o nich wiedzieć ?
Kiedy można ubiegać się o rozwód ?
Zgodnie z przepisami polskimi podstawowym a zarazem koniecznym powodem do tego by rozwód został dopuszczony jest obecność zupełnego i trwałego rozkładu pożycia pomiędzy dwójką małżonków. Jeżeli ten powód nie miał swojej obecności to sąd wówczas nie ma obowiązku orzeczenia rozwodu nawet wtedy gdy obecni małżonkowie zgodnie chcą tego tak samo.
Nawet okoliczności typu zdrada, nadmierne używanie alkoholu bądź przemoc domowa nie będą wystarczalne aby takie orzeczenie otrzymać. W wymienionych sytuacjach w obowiązkach sądu jest to aby zbadać czy w związku wystąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.
Kiedy sąd nie udzieli rozwodu ?
Występują również przyczyny, które pomimo trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego są nie orzeknie rozwodu. Poniżej wymieniamy te sytuacje:
-
Jeżeli wskutek rozwodu wystąpiła szansa ucierpienia dzieci małżonków na przykład: spowodowało by to pogorszenie sytuacji finansowej w jakich ich dzieci są obecnie wychowywane lub miałby mieć negatywny wpływ na ich psychikę,
-
Jeżeli jeden z małżonków żąda rozwodu a drugi z małżonków nie wyraził na to zgody a powód jego odmowy nie będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
-
Jeżeli jeden z małżonków jest ciężko chory i nie będzie miał się nim kto zaopiekować.
Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat rozwodu bądź nabyć poradę prawną w swojej sprawie to serdecznie zapraszamy do kontaktu z nimi w celu przedstawienia sytuacji. Wiemy ,że rozwody to sprawy dość trudne i dlatego wiemy jak do tego podejść.